Potrzeby Armii Rosyjskiej ważniejsze od bezpieczeństwa pasażerów

Zdjęcie peronu kolejowego, obok którego stoi pociąg. Widoczna jest bardzo duża odległość od peronu do stopnia pociągu.

Na bariery w postaci trudności z wchodzeniem do pociągu ze zbyt niskiego, lub zbyt wysokiego lub co gorsze - zbyt oddalonego od wejścia do pociągu peronu nie zwracają najmniejszej uwagi ludzie młodzi i w pełni sprawni. Ale już dla osób podróżujących z małymi dziećmi, w tym np. z wózkami dziecięcymi, z dużym bagażem, w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, np. ze złamaną nogą lub ręką, pokonanie kilku stopni lub przepaści dzielącej peron od pociągu często stanowi barierę nie do przebycia

Potrzeby Armii Rosyjskiej ważniejsze od bezpieczeństwa pasażerów

Dlaczego w Polsce budowano i dalej buduje się perony w większej odległości niż wymagają standardy europejskie? Odpowiedź daje właśnie cytat z początku artykułu: po to, żeby przez Polskę mogły jeździć wagony szerokotorowe (po zmianie wózków na normalnotorowe). I nie chodzi tu bynajmniej o pociągi pasażerskie. Wagony pociągów Moskwa - Nicea czy Moskwa - Paryż mają bowiem gabaryty unijne. Inaczej nie wjechałyby do Niemiec czy Francji. Nie chodzi także o normalne wagony towarowe - te do Polski nie wjeżdżają, są przeładowywane na granicy.

Wniosek jest prosty - chodzi o zabezpieczenie strategicznych interesów Armii Rosyjskiej, możliwość wjazdu i przejazdu przez Polskę transportów wojskowych. Wystarczy wymienić wózki na normalnotorowe. Rozkładowo trwa to ok. 2 godzin, kto przekraczał koleją granicę wschodnią ten wie. W warunkach wojennych zapewne wystarczy kilkanaście minut.

I dlatego pasażerom grozi wpadnięcie między peron i stopień wagonu. Bo dla PKP PLK ważniejsze są interesy obcych sił zbrojnych niż bezpieczeństwo pasażerów kolei i dostępność dla niepełnosprawnych.