Nowy lek czy nowy przekręt? W Leśnej Górze znów o stwardnieniu rozsianym.

Odc 495

Piotr zostaje wezwany do kliniki w sprawie pacjenta Falkowicza. Według dokumentacji Maciek choruje na stwardnienie rozsiane i dostaje substancję aktywną. Okazuje się, że Falkowicz prowadził badania kliniczne. Gawryło decyduje o przewiezieniu pacjenta do Leśnej Góry - podejrzewa oszustwo Falkowicza.

Prasa zaczyna pisać na temat Falkowicza. Prokuratura postawiła mu zarzuty, a on zdaje sobie sprawę, że może trafić do więzienia. Prosi Piotra, aby kontynuował badania nad SM – uważa, że są ogromną szansą dla ludzkości.

Okazuje się, że klinika brała udział w testach nad nowym lekiem na stwardnienie rozsiane. Wyniki badań są rewelacyjne - zapowiada się prawdziwy przełom w medycynie.

Jednak Gawryło w "cudowny" lek nie wierzy... Zwłaszcza po skandalu z operacją Ludmiły.

 - Gdyby to nie było tak oczywiste, tu leżałoby moje wypowiedzenie obowiązków dyrektora twojej kliniki!

 Piotr posyła chirurgowi twarde spojrzenie... A Falkowicz udaje niewinną ofiarę spisku.

 - Moja klinika, mimo twoich wysiłków, legnie w gruzach. Wszystko pójdzie do piachu, bo źli ludzie postanowili dochodzić idiotycznej racji! - w głosie profesora słychać napięcie. - Oni nie mają pojęcia, że przy okazji unicestwią nadzieje setek tysięcy ludzi na godne życie.

 - Chyba nie mówisz o tej bladze, którą nazywasz badaniami nad panaceum na SM?

- Nie wierzysz w projekt mojego życia?

 - Górnolotnie zabrzmiało. No tak, to nie ja wbijam sobie w kodzie dostępu "genius"!

 - Drobna słabość z czasów, kiedy miałem nadzieję na Nobla. Może jeszcze nie całkiem pogrzebana. Widziałeś wyniki...

 - Nie mogą być prawdziwe.

 - Są. I musisz przejąć te badania!

 Falkowicz spogląda koledze prosto w oczy - a Gawryło zaczyna się w końcu wahać.

 

Czy nowy lek naprawdę działa? A może badania to tylko kolejne oszustwo, dzięki któremu profesor chciał zdobyć sławę - i pieniądze? Odpowiedź wkrótce

Odc 496

Marek po porannym joggingu z Maćkiem – chorym na stwardnienie rozsiane - jest zaskoczony jego kondycją fizyczną i zaczyna wierzyć w skuteczność badań klinicznych. Opowiada o tym Piotrowi, który zastanawia się nad kontynuacją badań Falkowicza.

http://www.nadobre.tvp.pl/