Nowi radni w Łodzi wybrani. Czy zmienią przepisy dotyczącego ulg dla niepełnosprawnych w MPK?

Sala obrad rady miasta w Łodzi

Wybory już za nami. Część nowowybranych radnych odpowiedziała na nasze pytanie w sprawie ulg w MPK. Przypominamy ich wypowiedzi w tym temacie.

Zapraszamy też do zapoznania się z resztą wypowiedzi, osób, które nie zostały wybrane do rady. Dostępne są one na specjalnie w tej sprawie utworzonej stronie pod adresem http://wybory2014niepelnosprawni.blogspot.com.

Jeśli zaś w poniższym zestawieniu pominęliśmy kogoś, kto odpowiedzi udzielił i został wybrany proszę nam przypomnieć - uzupełnimy.

 

 

 Paweł Bliźniuk

    Serdecznie dziękuję za wiadomość i za wskazanie problemu.    Obiecuję, że przyjrzę się tej kwestii w nowej kadencji i poszukam jakiegoś pozytywnego rozwiązania

 

Interpelacja złożona przez pana radnego Pawła Bliźniuka.

Mariusz Przybyła

    Oczywiście popieram pomysł bo temat osób niepełnosprawnych jest mi znany za sprawą akcji, które przeprowadzam ( pomoc Panu Andrzejowi i Adamowi, którzy są kibicami Łódzkiego Klubu Sportowego). Moje działania do tej pory sprowadzały się do poprawy warunków bytowych ( remont mieszkania Pana Andrzeja) i poprawy stanu zdrowia ( pomoc przy rehabilitacji Adama). Nie mam zamiaru obiecywać Panu czegokolwiek i nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na Pana pytanie, bo nie ukrywam że jestem działaczem społecznym a nie politykiem i nigdy nie zajmowałem się sprawami o które Pan pyta. Oczywiście nie oznacza to, że w Radzie Miejskiej nie będę podejmował działań, które na celu maja poprawę życia osób niepełnosprawnych. Swoja wiedzę chciałbym jednak opierać na konsultacjach z ludźmi znającymi temat dogłębnie (takich jak Pan) i wtedy decydować o kierunku podejmowanych działań. 

 Joanna Budzińska

    Jest to dobry pomysł, wymaga on sprawdzenia ile osób ma orzeczoną niepełnosprawność i w jakim stopniu oraz przedyskutowania aspektów zniżek.

 Bartosz Domaszewicz

    Przedstawiona propozycja wydaje się być interesująca. Przyznam, że muszę przyjrzeć się skutkom takiej regulacji. To znaczy sprawdzić jak dużą grupę obejmie zmiana, jakie rodzi to konsekwencje finansowe. Ponieważ sprawa dotyczy jednak wprowadzenia ulgi na przejazd a nie całkowitego zwolnienia z obowiązku ponoszenia kosztów przejazdu to myślę, że nie będzie problemu z przeprowadzeniem uchwały.    Jeśli nie natrafię na jakieś przeszkody formalne to jestem gotów przygotować projekt uchwały w tej sprawie.

 Monika Malinowska – Olszowy

    (...)To dla mnie ogromnie ważne, aby dowiedzieć jak najwięcej z jakimi problemami borykają się Łodzianie. Niestety, podczas kampanii nie zawsze jest możliwość dowiedzenia się tego, wszyscy chcą, aby było lepiej, ale nie podają co tak naprawdę im doskwiera. Nie jestem politykiem, dlatego nie potrafię składać obietnic, z których nie można się później wywiązać. Jako kandydatka do Rady Miejskiej, jeśli moja kampania zakończy się sukcesem, wiem, że sama nie będę mogła zmienić rzeczywistości, dlatego obiecywanie wszystkiego, co robi większość kandydatów, uważam nie jest na miejscu.    Problem, który Państwo opisali na szczęście nie jest mi obcy. Z uwagi na to, że jestem pracownikiem Politechniki Łódzkiej mam okazję przyjrzeć się z bliska pewnym kwestiom z tego obszaru. W mojej uczelni dość prężnie działa Biuro Osób Niepełnosprawnych, które w moim daje wsparcie osobom niepełnosprawnym (oczywiście są to studenci). Jest to niezwykle ważne, z uwagi na to, że osoby te po ukończeniu studiów spotkają się z jawną niesprawiedliwością, o czym wiele razy słyszałam. Niestety, pomimo, że obecnie jest o wiele lepiej w tym zakresie, niż było kilka lat temu, to cały czas nie widzę tutaj równości społecznej.    Jeśli chodzi konkretnie o problem, który Państwo opisali, to jako osoba, która choć w małym stopniu może mieć wpływ na pozytywne zmiany mówię oczywiście TAK.

 Urszula Niziołek-Janiak    Zdaję sobie sprawę, jak dużo miasto dokłada do transportu publicznego i zawsze jestem ostrożna, gdy mam zwiększyć dopłatę. Ale sądzę, że wskazana przez Pana grupa raczej nie zaważy szczególnie na kosztach funkcjonowania systemu, oczywiście nie mam nic przeciwko objęciu ulgami takich osób.

 Mateusz Walasek

Pan radny Mateusz Walasek poinformował, że szanuje problem, ale


    Nie mając odpowiednich danych tzn. głównie ilu osób dotyczy oraz jakie skutki finansowe powoduje oraz jak to rozwiązują gdzie indziej nie można się odpowiedzialnie wypowiadać się w kwestii jego rozwiązania.


Zobowiązał się także do przeanalizowania sytuacji.