Neurolodzy: dobra wiadomość, mózg też może się odnawiać! Warunek: trzeba go ćwiczyć

 

Naukowcy twierdzili do niedawna, że mózg rozwija się do 25. roku życia, a później już tylko degraduje. Ale ta wiedza właśnie się zmienia - kolejne przykłady dowodzą, że w dojrzałych mózgach wciąż mogą powstawać nie tylko nowe komórki - neurony, ale również nowe połączenia między komórkami - pisze Piotr Cieśliński w nowym numerze magazynu "Tylko dla Dorosłych".

Do niedawna neurolodzy wątpili, że mózg może się odnawiać tak, jak się to dzieje z komórkami skóry, żołądka, czy jelit, (wymieniają się co trzy-cztery dni). Twierdzili, że mózg rozwija się do 25. roku życia, a potem zaczyna się jego degeneracja - tracimy neurony i połączenia miedzy nimi. I że jedyne co można było zrobić, to opóźniać proces starzenia się.

 Okazuje się jednak, że możemy mieć niezwykły wpływ na rozwój własnego mózgu, co pokazują obserwacje ludzi, którzy praktykują sztukę medytacji - czytamy w nowym numerze "Tylko dla Dorosłych". Magazyn powołuje się na badania Sary Lazar z Uniwersytetu Michigan, która po specjalnym eksperymencie wykazała, że już ośmiotygodniowy kurs medytacji powoduje wzrost gęstości istoty szarej w mózgu (prawdopodobnie dzięki odradzaniu się neuronów), przede wszystkim w hipokampie odpowiedzialnym za pamięć i orientację przestrzenną.

 Z kolei neurolog i psycholog Olivier Sacks w książce "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" opisał pacjentów z neurologicznymi uszkodzeniami, których mózgi postarały się zrekompensować brakujące funkcje, często odkrywając nowe zdolności - pisze "TdD".

 Ciekawy eksperyment przeprowadzili też naukowcy z Politechniki w Lozanie. Dowiedli, że silne pragnienie i siła woli też mogą mieć wpływ na układ nerwowy. Przez kilka tygodni ustawiali przysmak w pobliżu sparaliżowanych szczurów, które miały uszkodzony rdzeń kręgowy. Jak pisze "TdD", zwierzęta tak bardzo chciały się dostać do smakołyku, że zregenerowały się neurony w miejscu uszkodzenia i czterokrotnie zwiększyła liczba włókien nerwowych przechodzących przez mózg do rdzenia. Badacze temu dopomogli wstrzykując specjalny koktail chemiczny, który pomógł w przewodzeniu impulsów z mózgu do kończyn. Jednak ich zdaniem najważniejsze było pragnienie "dotarcia do przysmaku", które uruchomiło naturalną regenerację.

Neurolodzy: dobra wiadomość, mózg też może się odnawiać! Warunek: trzeba go ćwiczyć.