Kluczowa sprawa dostępności

Zdjęcie - na drzwiach logo inwalidy na wózku i kartka z napisem "klucz dostępny w punkcie informacyjnym"

Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu! Taka filmowa scena przypomina się chcąc skorzystać z toalety dla niepełnosprawnych w sklepie jednej z większych sieci sklepów budowlanych. Toaleta co prawda czynna (chyba), ale za do dostęp do niej niewiele łatwiejszy niż do wspomnianego tarasu.

W placówce sklepów sieci budowlanych toaleta dla osób niepełnosprawnych jest zamknięta na klucz i niepełnosprawny aby z niej skorzystać musi udać się do biura obsługi aby klucz uzyskać - jak głosi informacja przy drzwiach.
Zmusza to osoby niepełnosprawne, które korzystając z toalety muszą korzystać z takich ułatwień jak choćby poręcze, czy szeroki dojazd,  do dodatkowych czynności na pewno nie ułatwiających skorzystanie z toalety.

Pozostałe toalety oznaczone jako dla kobiet lub dla mężczyzn nie mają takiego ograniczenia, zatem w ten sposób dyskryminowane są jedynie osoby niepełnosprawne!


Korzystanie z toalety jest czynnością intymną, najczęściej osoba korzystająca z toalety, nawet publicznej chciałaby mieć możliwość zachowania jak najbardziej możliwej dyskrecji, tymczasem takie podejście dodatkowo godzi w osoby niepełnosprawne dalece to zmniejszając poprzez konieczność osobistego zgłaszania się po klucz!
Przy tym nie trudno sobie wyobrazić, kiedy nagła potrzeba jest naprawdę pilna, a tu się okazuje, że trzeba jeszcze pokonać sporą odległośc do biura i z powrotem. Zdrowy czasem nie zdąży. Niepełnosprawny może mieć naprawdę duży problem.

Panie Kazimierzu! Ma pan klucz od kabiny?