Granat wybucha w sałatce

Wygląda trochę jak jabłko z twardą skórką. Pod nią znajdziemy rubinowe ziarenka o cudownych właściwościach. W sklepie często nie zwracamy na niego uwagi, bywa też, że najzwyczajniej w świecie nie wiemy, jak się do niego zabrać. A szkoda, ponieważ granat jest owocem, który każdy powinien włączyć do swojego jadłospisu

Chińska medycyna już dawno uznała sok z granatu za „skoncentrowane życie” i symbol długowieczności. W niektórych regionach basenu Morza Śródziemnego czerwony owoc nawet czczono, uznając za święty. Można tylko żałować, że dziś niedostatecznie doceniamy jego cudowne właściwości, ponieważ sok z tych owoców to prawdziwa bomba zdrowotna.

- Owoc granatu jest bogaty w witaminy C i E, składniki mineralne takie jak: selen, miedź, potas i cynk. Jest również źródłem antyoksydantów – polifenoli, które przeciwdziałają chorobom układu sercowo-naczyniowego (wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają ukrwienie mięśnia sercowego). Granat obniża także poziom cholesterolu, zapobiega starzeniu się komórek, demencji, ostrym oraz chronicznym procesom zapalnym wywołanym przez wirusy i bakterie oraz chorobom nowotworowym. Polifenole granatu – jak wykazały badania - zapobiegają i hamują rozwój raka prostaty. Substancje przeciwzapalne i przeciwutleniające z tego owocu pozytywnie wpływają również na funkcjonowanie mózgu – stosowane są wspomagająco w stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona czy Alzheimera. Sok z granatu ma 3-4 razy większą siłę przeciwutleniającą niż czerwone wino czy zielona herbata. Jest również źródłem fitoestrogenów, podwyższa poziom testosteronu, co zwiększa popęd seksualny. Poprawia nastrój i pamięć – tłumaczy Sandra Nowacka-Jaskólska, dietetyk z Kliniki Invicta w Warszawie.

Dowiedziono, że składniki granatu blokują wolne rodniki i silnie hamują proces utleniania, a tym samym chronią komórki przed zniszczeniem, i co za tym idzie, starzeniem. Na dodatek nawilżają, poprawia ukrwienie, zwiększają elastyczność i jędrność skóry.