Chorzy alaramują: leku Metex brakuje na rynku. Ministerstwo zdrowia nie widzi problemu.

Tabliczka Ministerstwo zdrowia stylizowana na efekt graficzny z filmu Matrix - cyfry i napisy przelewające się przez ekran jak deszcz na szybie

Od dłuższego czasu docierają do nas informacje od osób niepełnosprawnych chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) o ciąglych od wielu miesięcy brakach w aptece leku Metex. Ministerstwo zdrowia nie widzi problemu.

Problemy zgłaszane są pacjentów z różnych miast. Proszą o pomoc, gdyż pomimo wypisywanych przez lekarzy NFZ recept nie mogą wykupić leku. Nie ma go w aptekach, aptekarze informują, że nie mogą ich sprowadzić, gdyż nie ma ich z kolei w hurtowniach.

Na pytania o dostępność leku do aptek otrzymaliśmy m.in. takie odpowiedzi:

 

Na ten moment leku Metex nie ma w hurtowniach

 

Lek Metex występuje w kilku pojemnościach ampułkostrzykawek. Większość z nich jest niedostępna w hurtowniach farmaceutycznym w ostatnim czasie.

 

Lek NIE JEST DOSTĘPNY, zapisujemy się i oczekujemy w kolejce, która zdaje sie nie miec końca. Udało sie nam kupic DWA w  przeciagu roku i to tylko w Hurtownii PGF, w CitoDat nie mielismy tyle szczęscia.To NIEDOPUSZCZALNE i bardzo smutne.

 

W ostatnim czasie w związku z brakami w hurtowni ten produkt w różnych dawkach nie był dostępny w ofercie naszego portalu, dlatego też w odpowiedzi na Pana pytanie nie ma ciągłości sprzedaży.

 

Poproszony przez nas o pomoc minister zdrowia pan Arułkowicz nie widzi problemu.  Zdaniem przedstawionym przez ministerialne urzędnika leki na rynku są dostępne.

Z informacji uzyskanych od producenta leku Metex 50mg/ml, Methotrexatum, ampułkostrzykawka wynika, że leki są dostarczane na rynek polski w sposób ciągły, bez zaburzeń w dostawach, w ilościach zabezpieczających, zapotrzebowanie polskich pacjentów.

Czyżby zatem kolejna przykład, że rządzący żyją w innym świecie?

Panie Ministrze! Niech pan idzie do apteki, a nie pyta producenta. Może producent i produkuje, ale lek nie trafia do aptek. Dlaczego? Może dlatego, że hurtownie sprzedają go za granicę?